25 iunie 2026

O femeie din judeţul Bihor, notar public, şi două persoane fizice au fost trimise în judecată de procurorii DNA pentru fapte de abuz în serviciu şi fals intelectual, respectiv instigare la aceste infracţiuni, cei trei fiind acuzaţi că au acţionat împreună pentru a intra în posesia unei moşteniri în valoare de peste 1,8 milioane de lei, rămasă de pe urma decesului unei bătrân decedat în condiţii suspecte. Notarul este acuzat că, deşi a luat la cunoştinţă despre faptul că existau moştenitori legali ai persoanei vârstice decedate, a pus în aplicare un testament fără a se asigura că documentul este autentic şi a continuat să emită certificate de moştenitori chiar şi după ce moştenitori legali ai bătrânei au contestat testamentul.

Reclamă